Potaissa Turda și Poli Timișoara au ajuns la meci decisiv în sferturile de finală ale Ligii Naționale de handbal masculin. Bănățenii au terminat jocul doi cu antrenorul Pero Milosevic în tribună

Redactor:
Marius Hutu
  • Poli Timișoara a restabilit egalitatea în seria cu Potaissa Turda, în cadrul sferturilor de finală ale Ligii Naționale de handbal masculin, după ce s-a impus cu 30-29 în meciul secund, desfășurat pe teren propriu. În urmă cu patru zile, ardelenii câștigaseră cu 31-22. Astfel, cele două formații vor susține, joi (13 aprilie), un meci decisiv la Turda pentru calificarea în semifinalele campionatului.

Primele 15-20 de minute au aparținut echipei oaspete, care a condus și cu trei goluri, 7-4 (min. 10), diferența fiind făcută în urma greșelilor comise de Poli în atac.

Din momentul în care portarii Timișoarei au început să scoată mingi, bănățenii au prins forță, încredere și au preluat inițiativa. Cu Cristi Fenici vârf de lance, gazdele și-au reglat și tirul și au preluat conducerea pentru prima dată în minutul 18 (scor 9-8). Din acel moment, Poli nu a mai cedat inițiativa, iar după 15-13 la pauză s-a desprins la 18-13 în primele minute ale reprizei secunde. Filip Marjanovic a fost o adevărată mașină de înscris goluri, dar nu a fost suficient pentru a închide și jocul. Potaissa Turda a revenit într-un final încins, în care antrenorul Pero Milosevic a văzut cartonașul roșu, dar nu a fructificat momentele de superioritate la 29-27. Trupa lui Horațiu Gal a fost „trădată” chiar de unul din cei mai buni oameni ai sezonului, Răzvan Pavel, care a ratat două ocazii consecutiv din extrema stângă.

• Ultimul gol al Potaissei a venit prea târziu, în ultima secundă, scor 30-29, astfel că în această serie vom avea parte și de un joc decisiv. Dinamo și CSM București s-au calificat în semifinale cu 2-0, după disputele cu Dunărea Călărași, respectiv HC Vaslui.

Ar mai fi de remarcat faptul că partida Turda – Timișoara s-a jucat într-o tensiune permanentă, arbitrii Iliescu și Manea având dificultăți în a ține jocul în frâu. Poli a protestat destul de des la deciziile arbitrilor. Rămâne de văzut acum dacă Poli va avea antrenorul Pero Milosevic pe banca tehnică la partida decisivă de la Turda, după cartonașul roșu văzut pentru proteste. Comisia de Disciplină va avea decizia finală marți.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?